Slika 1: Pred okrog stoletjem so bile na vzhodnem delu Triglavskega ledenika najbolj opazne mogočne razpoke, spodnji del pa so razčlenjevali žlebiči, po katerih je odtekala ledeniška voda. Fotografijo neznanega avtorja hrani Slovenski planinski muzej v Mojstrani. (Foto: arhiv ZRC SAZU, Geografski inštitut Antona Melika).
Združeni narodi so leto 2025 razglasili za mednarodno leto ohranjanja ledenikov, a dejstva so neizprosna – ledeniki v Alpah izginjajo z neverjetno hitrostjo. V zadnjih treh letih so švicarski ledeniki izgubili osmino svoje prostornine, podobne trende opažamo tudi drugod. Do konca stoletja utegnejo Alpe ostati brez njih. A ledeniki niso le estetski simboli visokogorja – so ključni zalogovniki pitne vode, regulatorji pretokov rek in pomembni dejavniki podnebnega ravnovesja. Njihovo izginjanje prinaša številna vprašanja:
- Kakšna bo prihodnost oskrbe s pitno vodo?
- Kako bodo podnebne spremembe vplivale na alpske reke in kmetijstvo?
- Ali smo kot družba pripravljeni na spremenjene hidrološke razmere?
Na ta in druga vprašanja bomo iskali odgovore skupaj z vodilnimi strokovnjaki s področja klimatologije, hidrologije, energetike in trajnostnega razvoja. V prvem sklopu bo mag. Miha Pavšek (ZRC SAZU) v sodelovanju z Matevžem Lenarčičem predstavil predavanje Ledeniki – hitro in pred našimi očmi izginjajoči naravni pojav. Poseben vpogled bo dodal Lenarčič, ki bo z izjemnimi posnetki iz zraka pokazal globalno razsežnost tega problema.
V razpravi bomo odprli še naslednje aktualne teme:
- Poplave in plazovi: družbena (ne)zrelost, ki se prebudi šele po katastrofi.
- Oskrba s pitno vodo: nas obilica vodnih virov uspava?
- Podnebne spremembe in alpske reke.
- Voda in energija: nevarnosti in priložnosti.
- Suša 2.0: prilagoditve v vodno potratni družbi.
- Odzivi s terena: novinarski pogled na tematiko o vodah in poplavah.
Naj teče voda – in naj steče beseda
Vabimo vas, da se nam na posvetu pridružite tudi vi in s svojimi mnenji, spoznanji in pobudami obogatite vsebine simpozija. Skupaj bomo lahko prispevali k boljšemu razumevanju in učinkovitejšemu reševanju izzivov današnjega časa.
Programski odbor simpozija Vodni dnevi 2025
Več informacij o simpoziju Vodni dnevi 2025 najdete na povezavah:
- Uvodne besede predsednice SDZV dr. Marjetke Levstek
- Program simpozija
- Kotizacija
- Prijava je mogoča prek spletnega obrazca, zadnji rok: 17. marec 2025 do 12. ure.
Študenti in upokojenci so oproščeni plačila kotizacije. Število mest je omejeno.
Mediji: Za novinarje, ki boste spremljali simpozij, kotizacije ni. Prijave z navedbo medija sprejemamo na sdzv@sdzv.si ali na misa@maga.si.
Slika 2: Množični obisk najvišje slovenske gore je povezan z veliko porabo vode v bližnjem Triglavskem domu na Kredarici. Ko bo Triglavski ledenik povsem izginil, bo v sušnih in vročih poletjih oskrba z vodo zelo motena. Rešitev te problematike je kompleksna – tudi zmanjšanje prenočitvenih zmogljivosti in omejitev dnevnega obiska. (Foto: Kamera Triglavski ledenik, 30. 8. 2014 ob 6.44. uri, © Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU 2025).
Slika 3: Tik nad oznako na levem robu fotografije je nad robom Triglavske severne stene viden čelni morenski nasip, ki kaže obseg Triglavskega ledenika v 2. pol. 19. stoletja oziroma ob koncu male ledene dobe. Nekdaj poledenelo in večino leta s snegom in ledom pokrito površje prepoznamo po svetlejšem barvnem odtenku, tudi pod Triglavskim domom na Kredarici in za bližnjo Glavo, 2426 m (Foto: Miha Pavšek, arhiv ZRC SAZU, Geografski inštitut Antona Melika).
Utrip 30. simpozija Vodni dnevi 2024 si lahko ogledate na našem YT kanalu.