Scroll Top

Vodni dnevi 2025: Koga res ogrožajo vode?

Vidni vplivi kmetijstva: evtrofirano jezero Komarnik v Pesniški dolini. (foto: arhiv Mihael J. Toman) 

 

Voda je vir življenja. Na našem planetu Zemlja je največje življenjsko okolje in obenem najbolj prizadeta naravna dobrina. Brez nje ne moremo preživeti, pa vendar je ravno človek tisti, ki najbolj ogroža vodne ekosisteme.

O vodi vemo vse manj, a jo vse bolj izkoriščamo in onesnažujemo. Potoki in reke kot naravni ekosistemi izginjajo, nadomeščajo jih »vodotoki« in »odvodniki«, ki so postali transportni kanali za številna onesnaževala, ki so del sodobnega načina življenja.

Ali se sploh zavedamo nevarnosti?
Onesnažena voda povzroča umiranje na obroke – tiho, a vztrajno. Podnebne spremembe sicer prinašajo poplave in suše, a resnična grožnja je nevidna: strupi v vodi, ki jih ne zaznamo takoj, a dolgoročno uničujejo naravo in nas same.

Osrednja dilema, ki ji moramo posvetiti vso pozornost, torej ni samo »preveč ali premalo vode«, pač pa »naravna ali onesnažena voda«. V kakšni meri pa smo upravljavsko dejavni v tej smeri?

Na simpoziju Vodni dnevi 2025 se bomo v luči napredujočih sprememb podnebja, ki nam s pomanjkanjem vode prinašajo vse pogostejše suše, z velikimi presežki vode pa katastrofalne poplave, z zaslužnim profesorjem dr. Mihaelom Jožefom Tomanom posvetili še drugim ključnim vprašanjem, ki bi jih morali pri upravljanju voda obravnavati strateško prioritetno. Z veleposlanico Tanjo Miškovo z Ministrstva za zunanje in evropske zadeve bomo odprli tudi vprašanja vodne diplomacije in pomembnosti čezmejnega vodnega sodelovanja pri izmenjavi podatkov. 

 

Na Vodnih dnevih bomo zato iskali odgovore na vprašanja:

  • Kakšni so globalni trendi in kako je v njih pozicionirana Slovenija;
    Zakaj se slovenska zunanja politika sploh ukvarja z vodo;
  • Kaj je prinesla Konferenca Združenih narodov o vodi marca 2023, prva po 46 letih, in kaj pričakujemo od naslednje v decembru 2026;
  • Zakaj sta delitev podatkov in čezmejno vodno sodelovanje marsikje še vedno tabu.

 

Razpravljali bomo še o:
🔹 farmacevtskih onesnaževalih,

🔹 namakanju kmetijskih površin,

🔹 pomenu vode za gozdove,

🔹 izzivih in priložnostih sonaravnih ureditev potokov,

🔹 prostorskem načrtovanju.

 

Naj teče voda – in naj steče beseda

Vabimo vas, da se nam na posvetu pridružite tudi vi in s svojimi mnenji, spoznanji in pobudami  obogatite vsebine simpozija. Skupaj bomo lahko prispevali k boljšemu razumevanju in učinkovitejšemu reševanju izzivov današnjega časa.

 

Programski odbor simpozija Vodni dnevi 2025

 

Več informacij o simpoziju Vodni dnevi 2025 najdete na povezavah:

 

Študenti in upokojenci so oproščeni plačila kotizacije. Število mest je omejeno.

Mediji:  Za novinarje, ki boste spremljali simpozij, kotizacije ni. Prijave z navedbo medija sprejemamo na sdzv@sdzv.si ali na misa@maga.si.

Zelenci, vse bolj zaraščen izvir Save Dolinke v Kranjski Gori, in nevarne invazivne tujerodne vrste (Pistia stratiotes iz Južne Amerike) v toplem vodnem okolju Topla voda v Čatežu. (foto: arhiv Mihael J. Toman)

 

Utrip 30. simpozija Vodni dnevi 2024 si lahko ogledate na našem YT kanalu.

Sorodni prispevki