Scroll Top

Poljski vodovodar – Mednarodni dan mikro, majhnih in srednje velikih podjetij – 27. junij

Poljski vodovodar

Mednarodni dan mikro, majhnih in srednje velikih podjetij – 27. junij

 

Naša zgodba se dogaja v zahodnem delu Londona, v predelu, kjer živijo bogataši, lordi in drugi pomembni Angleži, ki so si zaslužili naziv »Sir« ali »Dame«. Nahajamo se v eni od razkošnih hiš, kjer imajo služinčad, gospodar, lord, kdo ve katere generacije že, pa svojega osebnega butlerja.

 

Slika 1: Dobra ideja je vedno na začetku dobrega posla. (foto: Absolutvision – Unsplash)

 

»Anthony!«

»Yes, milord.«

»Zakaj v kopalnici še vedno ni tople vode?«

»Ker vodovodar še vedno ni prišel.«

»Kaj to pomeni, da še ni prišel?«

»To pomeni, da še ni prišel.«

»Zakaj še ni prišel?«

»Ker še nismo na vrsti.«

»Kako, še nismo na vrsti? Saj ne čakamo na zahtevno kirurško operacijo pri katerem od slavnih kirurgov.«

»Ne bo držalo, milord. Na operacijo kolka v Royal Free Hospital je potrebno čakati dva tedna, na operacijo srca tri tedne, na vodovodarja pa devet mesecev.«

»Devet mesecev? Toliko časa pa ne mislim čakati na to, da se bom lahko okopal v topli vodi.«

»Milord, danes zvečer se boste lahko okopali v topli vodi. Včeraj smo kupili tri velike lonce, vsakega po 10 galon, pravkar v njih v kuhinji grejemo vodo.«

»V 21. stoletju grejete vodo v kuhinji, zato, da se bom lahko okopal?«

»Yes, milord.«

»Škandal!«

»Yes, milord.«

»Takoj pokličite tega prekletega vodovodarja!«

»Tajnica pravi, da je nedosegljiv.«

»Kako? Od kdaj pa imajo vodovodarji svoje tajnice?«

»Milord, že več kot desetletje.«

»Škandal, škandal! Prinesite mi telefon, poklical bom lordsko zbornico.«

»Zakaj, milord?«

»Da uredim zadevo z vodovodarjem.«

»Ne bo šlo, milord. Včeraj sem govoril s sosedovim butlerjem.«

»In?«

»Pravi, da je njegov gospod zaradi tega tja klical že prejšnji teden.«

»In?«

»Predsednik lordske zbornice pravi, da ne more narediti ničesar.«

»Pokliči Downing Street 10!«

»Milord, ali ne berete časopisov?«

»Zakaj?«

»V današnjem Timesu piše, da so tam že tri mesece brez vode za splakovanje stranišč, ker so vsi kotlički pokvarjeni.«

»O bog! Imate kakšno rešitev?«

»Imam.«

»Kakšno? Povejte!«

»Ali poznate Mareka, podnajemnika v naši kleti?«

»Ali je to tisti svetli poljski fant? Kaj je z njim?«

»Pravi, da lahko odpravi naše težave.«

»A tako. Torej se spozna na vodovod?«

»Tako je, pa tudi na elektriko. Lahko nam zamenja žarnice na hodniku, ki že dva meseca ne gorijo. In pa, če želimo, lahko zamenja tudi kljuko v vratih, ki vodijo na vrt.«

»To je kakšen fičfirič, ki se spozna na nič in vse hkrati.«

»Ne bo povsem držalo, milord. On je poljski vodovodar.«

»Poljski vodovodar?«

»Da, poljski vodovodar.«

»Ali zato, ker je s Poljske?«

»Tudi, predvsem pa zaradi tega, ker zna popraviti mnogo stvari. Hitro, učinkovito in poceni.«

»Pokliči ga, in mu naroči, naj popravi vse, kar si naštel.«

»Bom, milord. Le en problem je še.«

»Kakšen?«

»Milord, dela na črno, ne izdaja računov.«

»O to pa ne, kot predstavnik zakonodajne obasti pa že ne bom podpiral sive ekonomije.«

»Milord, pozabil sem vam povedati še nekaj.«

»Kaj je že spet?«

»Zjutraj nam je crknil pralni stroj, ker je pregorela varovalka. Vašega smokinga za sprejem pri kraljici ne moremo oprati.«

»O hudiča. Naj pride Marek z računom ali brez, naj uredi stvari.«

»Še nekaj je, milord.«

»Pa kaj še, a še ne bo konec tega?«

»Marek sprašuje, ali bi se lahko k njemu preselila tudi njegova Marženka, zaročenka?«

»Kaj me briga, zaradi mene lahko pridejo še njegov oče, mama, obe babici in oba dedka. Zvečer potrebujem smoking, pa tudi okopal se že dolgo nisem.«

 

Slika 2: Mojster na delu. (foto: Emmanuel Ikwuegbu – Unsplash)

 

Dialog, ki ste ga pravkar prebrali, je seveda izmišljen, pa tudi namerno nekoliko pretiran, ni pa daleč od resnice. V Angliji, pa tudi drugod po zahodni Evropi, je pred priključitvijo nekdanjih vzhodnoevropskih držav Evropski uniji kronično primanjkovalo obrtnikov, ki so bili sposobni opraviti majhna vzdrževalna hišna opravila. V Združenem kraljestvu so pred letom 2004 mediji pogosto poročali o tem, da so čakalne dobe, zlasti za vodovodarske storitve, zelo dolge, tudi po nekaj mesecev, ko pa so se vodovodarji končno pojavili v hiši, je bila opravljena usluga draga, pogosto pa tudi zelo nekvalitetna. Vstop vzhodnoevropskih držav v unijo je na tem področju prinesel pravo olajšanje. Nenadoma so bili na voljo obrtniki, ki niso znali popravljati le vodovodov, temveč tudi številne druge neprijetnosti, ki se lahko pojavijo v vsaki hiši ali stanovanju. Pogosto to niso bili šolani obrtniki, temveč le številni iznajdljivi »taužentkinstlerji«, ki so se v preteklosti, ob splošnem vzhodnoevropskem pomanjkanju vsega in vsakogar, naučili številnih spretnosti. Te so nato ob iskanju svetle prihodnosti na zahodu Evrope odnesli s seboj in jih uspešno unovčili. Za vse te samouke mojstre se je v Angliji uveljavil izraz poljski vodovodar (ang. Polish plumber), tudi če mojstri niso prihajali iz Poljske. Če je mojster lomil angleško s slovanskim naglasom, si je prislužil tak naziv.

Zlasti starejši med nami se gotovo spomnijo, kako smo, ali pa so bili to naši očetje in dedki, marsikaj postorili sami. Od popravila elektrike, pa vse do popravila vodovodnih napeljav. Ker mojstrov za ta opravila skorajda ni bilo, si se moral znajti sam. Še danes je pogosto tako, da marsikaj, če se le da, postoriš sam. Vendar je danes mnogo bolje, kot je bilo nekoč.

Namen besedila je opozoriti na velik pomen mikro, majhnih in srednje velikih podjetij, kamor sodijo tudi samozaposleni, ki jim je posvečen poseben mednarodni dan. Prav ta podjetja opravljajo veliko podobnih drobnih storitev, o katerih je tekla beseda pred tem. Ta dan Organizacija združenih narodov obhaja od leta 2017 dalje. Tudi to je dan, tako kot mnogi drugi, ki izhaja iz ciljev trajnostnega razvoja, ideja za ta dan pa izhaja iz mednarodne konference o »Financiranju razvoja«, ki je potekala julija 2015 v Adis Abebi v Etiopiji. Mikro, majhna in srednja podjetja na globalni ravni opravijo 90 % vseh poslovnih dejanj, zaposljujejo od 50 do 60 % vsega delovno aktivnega prebivalstva, njihov zaslužek pa predstavlja 50 % celotnega svetovnega prihodka.

 

Slika 3: Dobro in varno orodje je osnova dobro opravljenega dela. (foto: Kenny Eliason -Unsplash)

 

Velik pomen teh podjetij je viden tudi v Republiki Sloveniji. Po podatkih Uprave Republike Slovenije za javna plačila – URSJP za leto 2021 (to so zadnji podatki, ki so v času nastanka prispevka na voljo), je v teh podjetjih zaposlenih 65 % vsega delovno aktivnega prebivalstva. Skupaj ustvarijo 49 % prihodkov, in presenetljivo, kar 56 % dodane vrednosti, podobno pa je tudi s čistim dobičkom. Že teh nekaj skopih podatkov pokaže, kako zelo pomembna so takšna podjetja za delovanje domače in svetovne ekonomije, in kako zelo pomembna je podjetniška iniciativa posameznikov in manjših skupin.

Čeprav so v Sloveniji večji vodovodni in kanalizacijsko čistilni sistemi predvsem v domeni javnega sektorja, je vloga mikro, majhnih in srednjih podjetij v vodnem sektorju izredno pomembna. Podatkov o tem, koliko podjetij se v Sloveniji ukvarja s problematiko vode in deluje v vodnem sektorju v najširšem pomenu besede, ni. O tem lahko le ugibamo. Gotovo pa pomenu njihovega delovanja ne more nihče oporekati. Spomnimo se le na številne podjetniške storitve pri vzdrževanju in gradnji zlastih sekundarnih in terciarnih vodovodnih sistemov. V današnjem času je zelo aktualna vgradnja toplotnih črpalk, ki temeljijo na sistemu voda – voda, tudi na tem področju so podjetniki zelo aktivni. Veliko je tudi projektivno konzultantskih podjetij, ki se ukvarjajo z načrtovanjem; od vodovodov do čistilnih naprav, in tukaj so še študije poplav in poplavne varnosti, priprava vodovarstvenih območij, izvedba vodnjakov, in še in še. Vodni sektor brez sodelovanja in angažmaja mikro, majhnih in srednje velikih podjetij, ne bi obstajal. Tega se je potrebno zavedati, ne le takrat, ko iz pipe zašumi zrak in se iz nje pocedi nekaj rjavih kapelj vode.

 

Prof. dr. Mihael Brenčič

 

 

 

Sorodni prispevki