Scroll Top

Za Vodne dneve 2025 ustvaril ledenik, ki se je talil pred očmi udeležencev

Miro Rismondo na simpoziju navdušil s svojo ledeno umetnino

Slika:  Predavateljica Nataša Atanasova (FGG) ob skulpturi ledenika, ki jo je za simpozij Vodni dnevi 2025 ustvaril Miro Rismondo. (foto: Klemen Razinger)

Na simpoziju Vodni dnevi 2025, ki je 21. marca letos potekal v Stanovski dvorani na Ljubljanskem gradu, je v samem središču prireditvenega prostora pozornost obiskovalcev takoj pritegnila skulptura ledenika. Pravzaprav je šlo za skulpturo, izdelano iz pravega ledu, s katero smo v Slovenskem društvu za zaščito voda želeli udeležence opomniti na hitro izginjanje ledenikov, zlasti v Evropi, kjer se ledeniška območja v visokogorju segrevajo dvakrat hitreje kot preostali del celine. Taljenje ledenikov nas tako opozarja na vplive spremenjenega podnebja, posledice pa so vidne zlasti v spremembah vodnega kroga ter vse pogostejših pojavih poplav, suš in plazenja tal ter postopnem dvigovanju morske gladine.

Ledeniška skulptura, ki jo je ustvaril Miro Rismondo, ni bila zgolj vizualni element simpozija, ki je potekal na prvi mednarodni dan ledenikov in je bil z geslom in sporočilnostjo tesno povezan s praznovanjem svetovnega dneva voda. S svojo simboliko in natančno izdelavo je predvsem ponazarjala krhkost ledenikov, ki jih podnebne spremembe neusmiljeno brišejo s svetovnih zemljevidov.

Za izdelavo ledene skulpture je Rismondo porabil 170 litrov vode, ki jo je tri dni zamrzoval pri temperaturi -40 °C. Iz nje je ustvaril ledeni blok dimenzij 1 x 0,5 x 0,25 metra, nato pa je v dveh dneh oziroma šestnajstih urah s pomočjo motorne žage v zamrzovalni komori na -10 °C ustvaril motiv gore v obliki ledenika. Z žago štilarico je v ledu natančno izklesal razpoke, ki spominjajo na naravne prelome v ledenikih, s čimer je skušal poustvariti ledenik kot avtentičen element visokogorja. Ko je bila skulptura končana, je za njeno postavitev v Stanovski dvorani potreboval še dodatno uro, da jo je lahko razkril obiskovalcem.

A zgodba Mira Rismonda in njegova pot do mojstrstva sega že desetletje nazaj, ko je eksperimentiral z zamrzovanjem vode v kuhinjskem loncu in domači skrinji. Skozi leta je izpopolnil tehniko in razvil lastno podjetje, ki se v Sloveniji kot edino profesionalno ukvarja z izdelovanjem ledenih skulptur po naročilu. Danes lahko s pomočjo sodobnih zamrzovalnih sistemov tedensko ustvari dvanajst kristalno čistih ledenih blokov, težkih po 125 kilogramov.  Njegove ročno izdelane skulpture niso le umetniški kosi, temveč unikatna dela, ki pripovedujejo zgodbe in zaznamujejo posebne trenutke. Kot tekmovalec na prestižnih mednarodnih dogodkih je na Kuharski olimpijadi IKKA 2008 v Erfurtu navdušil z mojstrsko izdelano skulpturo “Rojstvo Pegaza” in prejel zlato medaljo

Skulptura ledenika na Vodnih dnevih 2025 je simbolizirala minljivost in hkrati opozarjala na dragocenost naravnih virov. Med dogodkom se je zaradi sobnih temperatur stalilo približno 20 litrov ledu – naraven proces, ki je obiskovalce opozarjal, kako hitro ledeniki v resničnem svetu izginjajo zaradi naraščajočih temperatur in človekovega onesnaževanja.

Miro Rismondo s svojimi ledenimi skulpturami dokazuje, da je led lahko mnogo več kot le hladen in prozoren material – je tudi nosilec umetnosti, sporočilnosti in globokega čudenja nad naravo. Njegovo delo je edinstveno – vsaka skulptura je ročno izdelana in vedno znova preseneča z izjemno natančnostjo ter globoko simboliko.

Slike 2-5:  Ledena skulptura na simpoziju Vodni dnevi 2025 je udeležence opozarjala na hitro taljenje ledenikov. (foto: Klemen Razinger)

 

 

Sorodni prispevki